Atakum Semt Pazarları


Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Türk-İş Semt pazarının giriş ve çıkışlarına tartı aleti koyarak vatandaşın Pazar esnafından aldığı malı istek halinde hem de ücretsiz tartıyorlarmış. Sonra da eksik ağırlıktaki ürünü “ tam” diye satan kendini uyanık sanan esnafın ensesine biniyorlarmış.

 

Şahsen haberi okuyunca şaşırdım.  Demek ki bir şey hissetmiş ya da görmüşler ki böyle bir uygulama başlatmışlar. Çok da iyi etmişler. Artık şu çalma- çırpma, kandırma hastalığından kurtulmamız lazım.

    

Vatandaş ürünü satın alırken satan kişi hakkında “kazıkladı mı, eksik mi tarttı, çürük mü verdi, bayat mı verdi” ve buna benzer düşünceleri olacak sonra da o ürünü alıp belediyenin terazisinde tarttıracak.   Hadi bir de noksan çıktı diyelim. Zabıta gidecek esnafın başına.  “Sen niçin kazık atıyorsun” hesabı soracak.

 

Esnaf o ürünü satarken sattığı mala ait poşeti mühürlüyor mu? Hayır. Kendi adını yazan bir fiş ya da fatura veriyor mu? Hayır.  Oraya gelinceye kadar satın alınan mal hasara uğramış olamaz mı?   Olabilir.  Esnaf  -“Ben satmadım” diyebilir mi?  Hem de bal gibi diyebilir.  Pekiyi o zaman ne olacak.   Olacağı şu; Minareyi çalana kılıf hazırlatmamak gerekecek.  Bence gözden kaçan bir şey var. Zabıta vatandaşının kazıklanmasını istemiyorsa ki; bunu hiçbir zaman aklının ucundan dahi geçirmez.  O zaman ilk yapılacak şey esnafın disipline edilmesidir.

   

Kılığı kıyafeti esnaflığa yaraşır olmalıdır. Daha önemlisi alacağı ürünü seçtirmeyip kendi paketleyip ya da poşetleyerek müşterisine satan bir esnafın tüm ürünlerinin aynı kalitede olup olmadığının da kontrol edilmesi şarttır. Çünkü vatandaş kazık yiyorsa asıl kazıklardan birini bu tezgâhlardan mal alırken yiyor.

  

Sonra da alışveriş yapan vatandaşı hijyenden yoksun, çürümeye yüz tutmuş, sebze, meyve ve gıdaları esnafa satmaktan, müşteriyi de almaktan uzak tutmaya özen gösterilmelidir.

Ve de tezgâhın ön kısmına dizilmiş albenisi olan ürünleri koyup, satarken de arka kısma yerleştirilmiş çürük-çarık olanların verilmesinin önüne geçilmelidir.

  

Her zaman sormak istemişimdir. Pazar da görev yapan bir zabıta memuru görev esnasında resmi kıyafetiyle niçin pazar alışverişi yapıyor ki… Yanlış algılanıyorlar.  Bu işi sivil kıyafetle yapsa daha mantıklı olmaz mı?

 

Atakum ilçesinin hemen her gün bir semtinde bir sokak pazarı kurulmakta. Acaba bu pazarlar ne zaman rehabilite edilmeye başlanacak. Eğer Atakum ilçesi iddialı bir ilçe ise Pazar esnafının ve ilçe vatandaşının acilen böyle bir pazara ve pazaryerine ihtiyacı var.

 

Atakum güzel şeylere layık.  Kolay gelsin Başkan.

/Kemal YAVUZCAN

28.03.2010

 http://www.ekipgazetesi.com/kose_yazisi.asp?id=7654

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !