Embed

İnternet Geyikleri ve Wowturkey Sitesi

İlimiz Samsun'u geyiğe almışlar. E geyik boynuzlu. Hem de dallı budaklı. Öküz gibi bir yere değil toslayınca her bir tarafa batıyor. Akibetlerinin ne olacağını tahmin edemeden geyiğe soyunanların geyiğin tacizine ve tecavüzüne de uğramaları normaldir.

Yıllarca hiç bir karşılık beklemeden hizmet ettiğimiz wowturkey sitesinde ilimiz Samsun ile ilgili bilgi mesajlarımda zaman zaman “(-)Kaynak Belirtilmeliydi.” tarzında eksi mesajlar alınca blogcu.com’daki sayfaları örnek gösterdiğimde bu defa “blogcu” adı yerine “reklam” ibaresi konulunca verdiğim kaynak linkleri de kırılmış oluyordu. Örneğin; Şu mesajdaki linke bkz: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=732778#732778  Samsunlu Tasavvuf Edebiyatçıları http://samsun03.reklam.com/2479251/  reklam yazan yere (blogcu) yani yazdığımızda link çalışıyor. Kaynak veriyorum, “kendi sitenin reklamını yapıyorsun” diye cezalanıyorum. Kaynak vermiyorum niçin vermiyorsun diye ceza alıyordum.  Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal.  Sonuçta  anladım ki başka sitelerin reklamı olursa üyeler oralara gider korkusu var. Bir site için zaten doğrusu da budur; “ Herkes burada birarada takılıp gitsin…  Başka site adı verip de insanları niye başka tarafa yönlendirelim…” değil mi?

 

Ama konu Samsunumuzu karalamaya gelince sevgili wowturkey sitesi diğer sitelerden medet ummuş, reklamları olur kaygısını bir kenara bırakıp Samsun ile ilgili çirkin başlığına aşağıda ki üç siteyi alet etmiş. İyi etmiş mi? Etmiş.

 

Çünkü bizler wowturkey sitesine hep  atgözlüğüyle bakmışız. Ar namus meselesi etmişiz ve başka sitelere “gözümüzüm ucuyla” bile bakmamışız. Sayın Burç Acar bey’in aşağıdaki mesajı üzerine farkında olmadan reklamını yaptığı bu sitelere girip wowturkey ve Burç ACAR  hakkında neler yazılmış diye bir baktık.  Konumuz eleştiri olduğu için sadece eleştirileri paylaşıyoruz.

(Önemli Not: Türkçe yazım kurallarına aykırı bir yazım tekniğiyle yazılmış bu “sözlük” alıntılarının, orijinallerini bozmamak için bir harfine dahi dokunmadan aynen yayınlamak zorunda kaldığım için özür dilerim.)

Wowturkey'in Samsun Hakkındaki İnternet Geyiği

Internet geyiği olabilir ancak bunun nedeni nedir acaba?

* samsun un tecavüzün başkenti olması - itü sözlük

* tecavüz olaylarının çoğunun samsun da yaşanması - uludağ sözlük

* tecavüz haberlerinin genelde samsun'dan çıkması - ekşi sözlük

KAYNAK: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2834080#2834080

 

 

İTÜ SÖZLÜK'ten...

genelde çok bilmiş gibi görünüp hiçbirşey bilmeyen insanları barındıran site. haberler ve sohbet bölümü takip edilesidir. bir partinin meclis salonu gibi konuşmalara rastlanabilir. genelde iktidar yanlısıdırlar. onun dışında paylaşılan resimlere saygım büyük. (bahtsizdevevekutupayisi, 17.04.2008)

yorumlarında şakşakçılık yapılan site.uslubu doğru ama anlatılmak istenen sorunları içeren yorumu kaale bile almayarak herşey güllük gülistanlıkmış gibi göstermeye çalışan kişilerin admin olduğu site. (yineyenidenkobalamin, 13.03.2009)

"milletin başörtüsüne el uzatanlara alkış tutmam ben" diyen bir aklı evvelin mesajına cevap olarak yazdığım " "milleti" yoksulluğa işşizliğe mahkum edenlere, sadakaya muhtaç hale getirenlere alkış tutmasan keşke" mesajımdan tam tamına 30 saniye sonra atıldığım site. pardon wowturkey akp internet teşkilatı. (pulmoll, 02.04.2009)

bir haltı bilmeyen ama biliyormuş gibi yapan insanları barındıran sitedir. ya arkadaşım, konuyla ilgili en ufak bir fikrin yok, afra tafra yapıyorsun. sitenin haberler ve sohbet kısmında ki tartışmalar insanı çıldırtmaktan beter eder.. onun için siteye yüklenmiş fotolar hariç tartışmalardan uzak durulması gereken, üye profili denildiği gibi ırkçı ve dinci olan bir sitedir... üyelik iptali adı altında yazılmış olan girdiden alınmış olan aşağıda ki alıntı yeterince bilgi verecektir size:

"sitemiz herkese göre bir yer değil... tarafsız bir site olmadığımız için,

türkiye sevgisi yeterli olmayan, kendi milletini, kültürünü, devletini aşağılamaya alışmış,

türkiye'ye inanmayan, türk milliyetçiliğini, müslümanlığı zararlı gören, "batı" hayranlığı ile

beyni fazlaca yıkanmış kişiler burada kendini rahatsız hissedecektir. " (counter factual, 27.06.2010)

"dünya kalabalığı" insanların çok olduğu site. "ne marka diş fırçası kullanırsınız" gibi başlıklarda sayfalarca tartışan, ardından da birbirlerine hakaretler savurmaya başlayan insanlar yüzünden takip edilmez bir hale gelmiştir.

resimlere bakın, yazışmalardan uzak durun. (yanlış tabakada ortaya çıkan fosil, 06.09.2011)

 

 

ULUDAĞ SÖZLÜK'ten...

site denetçilerinin kendi çaplarında milliyetçilik yaptıkları site. (muhayyil, 07.08.2007)

türkiye cumhuriyeti'ni karalattırmak istemeyenlerin ayrılıp başka oluşuma geçtiği sitedir. zira wowturkey.com da türkiye cumhuriyeti karalanabilir ancak türkiye cumhuriyeti hükümeti karalanmaz. (jerky, 31.05.2009)

fotoğraf paylaşımlarından ziyade saçma sapan görüşlerin havada uçtuğu yandan yemiş bir forum havasındadır bu site. ordu düşmanları, çakma solcular, cemaatçiler doldurur siteyi. en kral vatansever ilan ederler kendilerini. karşı görüşte biri çıkınca "belge belge" diye götlerini yırtıp kaçış yolu bulmaya çalışırlar. lakin kaçamazlar. sorgulamaktan hoşlanmayan güruha sahip bir gereksizler topluluğu kısaca. düşüncesine saygı duyulabilecek birkaç "birey" hala mevcut. küfür etmek için forumunu ziyaret edebilirsiniz. forumda yazan tiplerin olmayan mantığını anlayabilmek için açılan bir konunun başlığını vermek isterim. başlık şu;
erkekler küpe takar mı ?
hay beyin kıvrımlarını senin. şıklar sunmuş ama bak. helal olsun. onlar da şu şekilde;
a) takar tabi. neden takmasın ki? * *
b) asla takmaz. ne o öyle kız gibi *
c) kararsızım
d) ilgilenmiyorum

linki de vereyim bari; http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1233368

yaktığınız oksijne yazık lan. taraf gazetesi'nin haberlerinden etkilenip ordu'ya savaş açan tipler de var bak. gazete haberleriyle vatan seven organizmaları göt etmek zevkli oluyor.

şunu da ekleyelim; bu sitenin farklı bir yönü de var. bunun gibi sitelerde, yöneticilerin genellikle yapıcı ve karmaşa yaratmaktan uzak bir görüntü arz etmesi beklenir. buradaki yöneticiler ise ortamı germekten başka bir şeye yaramıyor. zira çoğu cemaat üyesi ya da sempatizanı. (ptah, 09.08.2009)

sitenin sahibi burç acar adında yobaz bir zihniyete sahip kişidir. sürekli siyasi bir partinin politikasını yapmakta. işine gelmeyen yazıları ve üyeleri silmektedir. (justuur, 07.02.2012)


burc acar, wowturkey.com adlı sitenin sahibi ukala kişilik. ayrıca sitede fotoğraf paylaşımı ayağına akp'nin politikasını yapmakta ve sürekli türk silahlı kuvvetlerini küçük düşürücü içeriklere ve mesajlara yer vermektedir.

yobaz yuvası. yazılanlara jet hızıyla eksi veren üyelerle doludur. uludağ sözlük'ün seovilerini aratır derecede hem de. zaten sahibi işine gelmeyen birçok yazımı silmiştir daha başka ne beklenebilir ki? (maximilian, 16.03.2012)

şu an komik olaylara sahne olan site millet inat ve ısrarla konu açıyor polislerin hizaya sokulması olayı hakkında site inatla siliyor. üyeler yazıyor bunlar siliyor bir komedidir gidiyor. edit: ahaha bir de siteden uzaklaştırma cezası veriyorlar millete hahaha. (vigilante8, 29.07.2012)

 

EKŞİ SÖZLÜK'ten...

kendiyle celisen forum. bir yandan site denetcileri her an sitede islerine gelmeyen mesajlari silerler ya da degistirirler, bir yandan da ayni adamlar forumda her farkli gorusun tartisilabilecegini iddia ederler. hem bu foruma farkli goruslere yer vardir diyorsunuz hem de acikca sansur uyguluyorsunuz. bu ne perhiz, bu ne lahana tursusu.

bu sitenin ne fasist oldugunu adi cikti bir kere, artik herkes biliyor. bari kendileri de inkar etmeseler artik. gulunc duruma dusuyorlar. (papatya, 08.01.2005)

istenmeyen adamların zaten bir şekilde susturulduğu, amacından fazlası ile sapmış eskiden türkiye'nin güzel yerlerini tanıtan süper bir site iken şimdi liseli faşistlerin ülkü ocaklarında bulunan pc'lerden girip ahkam kestiği forum. siteye yüklenen fotoğrafların içinde türbanlılar olduğunda "site kurallarına uymuyor, bunun neresi türkiye'yi tanıtır" nedeni ile silinirken günümüz lider eşlerinin*** tartışıldığı başlıkta "ne var yani modernlik çıplaklık(!?) mıdır?" diye abuk subuk yorumlar yapılıyor. (bkz: nasıl yani) ayrıca son aylarda görülen bir diğer özellik ise yükselen acıların çocuğu edebiyatı. her kürt'e bölücü, her yahudiye şerefsiz, her abd'liye dombili taocu gözüyle bakılırken fethullah gulen hakkında yorum yapılamaz, şeriat'ın en büyük tehlike olduğu mgk kararı ile kesinleşirken bu sitede söylenmesi yasaktır. (bkz: vallahi bak). dubai ve diğer bilimum arap şeyhlerinin türkiye'de yatırım yapması orayı burayı satın alması büyük sevinç ile karşılanırken telsim'i vodafone'nun satın alması türklerin başıan gelebilecek en büyük felaket olarak yorumlanır. ve tabii en bitmez tükenmez konu ise her zaman olduğu gibi bor madenleridir. haftada bir "bizde dünyanın boru var ama abd ve israil izin vermiyor. sevmiyorlar bizi, ilerlememizi istemiyorlar" diye yorumlar yapılır, ama bir allahın kulu da "be birader sen abd'yi israil'i çok mu seviyosun, sen onların ilerlemesini çook mu istiyorsun da onlar seni istemediğinde üzülüp küsüyosun?" demez. ekonominin bugünkü halinden çoğu üye o kadar memnundur ki kemal unakıtan'a en ufak laf söyleyemezsin. "kardeşim bugün başarı varsa ya imf'ye ya da hâla programını kullandığımız kemal derviş'e teşekkür et" dersen yalancı olursun bu sitede. borsanın rekor kırmasını ekonominin süper olmasına bağlayan ama aynı borsanın neredeyse tamamının yabancı sermayenin elinde olduğunu bilmeyen insanlar burda akıl fikir yürütürler.

ayrıca http://www.wowturkey.com/...topic.php?p=244966#244966 adresindeki mesajda görüldüğü gibi "cumhuriyetten sıkılmadık, atatürk'ün bize emaneti cumhuriyete her zaman sahip çıkacağız" içerikli mesaja 'sitemize yakıştıramadım' türünden mesaj veren tiplerin mevcut bulduğunu aşikardır. (prompter, 30.04.2006)

-site sahibinin hiçbir wowturkey toplantısına gelmedigi site..

eskiden farkedilmese de son zamanlarda aşırı hükümetci ( akp ) kesilen site sahibinin beni sevmeyen ölsün pozlarıyla geleni geceni siteden attıgı site..

ayrıca klonu diaturkiye'ye gecenleri de yavas yavas siteden uzaklaştıran site.. (visnevotka, 21.01.2008)

sahibi olarak nitelendirilen hayalet insanın ekşisözlük düşmanı olarak bilindiği site. ekşisözlük ve enformatik cehalet gibi fantastik bir cümleyle başlık açılmıştır vakti zamanında. (bahtsiz deve ve kutup ayisi, 26.12.2008)

bir konuda fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmak gerekir. bir konuda bilgi sahibi olmak içinse algısal ve eleştirel zekaya çok düşük seviyede bile olsa sahip olmak gerekir. bu sitede bir şeyler anlatmaya, karşınızdaki birtakım insanların bunları kavramasını ve düşüncelerinizle bu insanları aydınlatmayı düşünüyorsanız iki kere düşünmenizi tavsiye ederim, zira bazı kafalar ışık tutmuyor. (moonlapsevertigo, 20.02.2009)

fotograf sitesiydi bir zamanlar ama artık iktidar borazanı olmaya aday sitelerden biri. kullanıcı profili muhafazakar toplum aynası olmuş, demokrasiyi, hak ve hukuk'u sadece işlerine geldiğinde hatırlayanların oluşturduğu topluluk. (bionic, 18.07.2009)

siteyi beğenmediğim yönünde mesaj yazdığım için 1 gün uzaklaştırılma cezası aldığım yer.ulan işsizlik, daralma, yolsuzluklar, kadrolaşma, adam kayırma, zamlar almış başını gidiyor, siz de yok efendim sokakta öpüşen çifleri dövelim, yok türklük mü daha önemli müsümanlık mı, orduya çamur atalım, yargıya çamur atalım, 3-5 tane da tarikat medyasından haber koyalım.
beğenmedim ulan zorunuza mı gitti?
sizin gibi ağzımdaki baklayı geveleyecek değilim.
bir de beğenmiyorsanız girmeyin demişler.tey allahım, çocuk musunuz siz?

eğer akp sevici değilseniz sakın ha "haberler ve sohbet" bölümüne dalmayın, takılın fotoğraf bölümünde.
zira bunlara ne anlatsanız, anlamazlar, nato kafa nato mermer hesabı.
üstüne de bol bol eksi puan yersiniz, moraliniz bozulur.

tutturmuşlar bir akp, fethullah, gidiyorlar öyle. (delican, 24.07.2009)

senelerdir bu siteye haftada bir kac kez girmeme ragmen, forumlarda yapilan tartismalara ilk kez goz attim. okudukca sinirlerim bozuldu. ama fetullah gulen basligina yazan bir uyeye buradan tesekkur ediyorum. adam gulencileri 3-4 mesajda ayar manyagi yapmis.

konunun linkini merak edenler oluyor. buyrun.
http://wowturkey.com/...wtopic.php?t=53756&start=1570

(it is a good day to die, 12.08.2009)

her konuda başlık var iken, harun yahya, adnan oktar veya evrim teorisi, deniz feneri derneği ile ilgili başlıkların olmadığı, alakalı olanların ise kilitli olduğu, kendi iddialarına göre türkiye'nin tanıtımını en iyi yapmaya çalışan web sitesi. (sivil, 12.10.2009)

gümüş üyelik sistemi getirmiştir.. aylık 5tl sanırım..
sonunda işi paraya dökmüştür.. hükümet desteği mi kesildi dersiniz? (visnevotka, 13.01.2010)

siteyi yöneten burç isimli adamın akla mantığa sığmayacak boyuttaki fikirlerini hiçtartıp biçme ihtiyacı hissetmeden uluorta ifşa etmesi, büyük çoğunluğu iktidar borazanlığı yapmaktan ne yazık ki hiç bıkmayacak olan ve kendilerinden farklı fikirlere sahip insanları bir anda linç etmeye hazır site üyelerinin bile mantıksız bulabildikleri bu fikirleri "adam yöneticidir, siler atar maazallah" korkusuyla açıkça eleştirmeye tırsmaları, cesaret edip cevap vermeye çalışanların ise cevap vermeye çalışırken kibarlıklarından ortadan çıt diye kırılmaları bu sitede uzun zamandan beri kısa aralıklarla tekrarlanan bir ritüeldir. site üyelerinin çoğunluğunda görülen bağnazlık ve farklılıklara karşı olan düşmanlık insanı yaşadığı ülke ve bu ülkedeki hakim çoğunluk hakkında oldukça umutsuz düşüncelere sevk eder. akp propagandasının hayat bulduğu yer olan haberler ve sohbet bölümüne hiç uğranmaması, sadece ulaşım ve fotoğraf bölümlerinin yadsınamayacak engin arşivinden yararlanılması tavsiye olunur.(i ve been mistreated, 05.03.2010)

siteyi burç acar adinda bir kovboy yönetmektedir. kendisine ait olduğu iddia edilen, camide şortla namaz kılarken çekilmiş resimleri farklı blog sitelerinde yayınlanmıştır. (moonlapsevertigo, 02.04.2010)

akp'yi eleştirip sadece 8 ileti yollayabildiğim ve atıldığım site.
anket sonucuna göre anayasa refarandumundan red çıkabileceğine iyice umutlandım.
oranlar yarı yarıya olunca, e muhalefetin de atıldığını görünce insan ister istemez umutlanıyor !
o kadar yalakaya rağmen "yarı yarıya" çok iyi sonuç. (velox, 24.04.2010)

kesinlikle bireysel hiçbir özgürlüğe saygı duyulmayan, sadece kendisi veşakşakçılarının fikirlerini önemseyen bir yöneticiye sahip, eski fotoğraf paylaşım yeni şaklabanlık platformu. site yöneticisi burç o kadar abartmıştır ki, eşcinsellerle katillerin ve sübyancıların aynı olduğunu öne sürmüştür. bu her insanı rahatsız etmeli çünkü sitenin mottosu "yazdıklarınıza yer verilmesi zorunlu değildir". yani benim fikrim onların hoşuna giderse yayınlanır, gitmezse yayınlanmaz bu kadar.

bu sebeplerden dolayı siteyi uyduruk bir isimle ve ulaşım haberleri için kullanıyorum sadece. kesinlikle mesaj yazmak için vakit kaybına değecek bir site değil... kime, neye hizmet eder bu site bilmiyorum ama pek hayırlı olmadığı kesin. bir toplum mühendisliği çalışması gibi duruyor önümüzde.

ekleme: burç'un mesajlarını eklemeyi unutmuşum. http://wowturkey.com/...ewtopic.php?p=1677850#1677850 ve http://wowturkey.com/...ewtopic.php?p=1677755#1677755

(knux, 27.04.2010)

cagdaslasiyoruz ya, ben almanyada yasiyorum, almanlar da bunlari yasadi, ve bunu acik yüreklilikle söyliyebilirim ki, geri dönülemez bi hal aldi alman gecligi. gayri mesru cocuklarin hatti hesabi yok 12-13 yasinda hamile kaliyor bi cogu. 1 kizin (kadinin) 2 üc 3 ayri erkekten cocugu oldugunu biliyorum. tamamen basi bol bi halde yasiyanlar cok. partylerde cocuk peydahliyan mi dersin tekno partylerinde bir sürü kisinin yani....bir de bi sey duymustum 1 alman kizi kilisenin önünde 5 erkek cocugunun (16-17 yaslarinda) hepsine oral yaptigi. bunlari yüzüm kizararak söylüyrum. iste simdi düsünelim cagdaslasmak buysa, benden kocaman bi hayir. bu noktaya gelmemiz icten bile degi. hayirli günler.

türkcemden özür dilerim, anca bu kadar. http://wowturkey.com/...ewtopic.php?p=1967196#1967196

wowturkeyden bir kesit dinlediniz hayırlı geceler (fenasi kerim, 21.11.2010)

 

fanatizm derecesinde taraflı kişilerin bastığı veya yönettiği site.
bazı site yöneticilerinin ve üyelerin tahammülsüzlükleri ve aşırı taraflılıkları aşikardır.

örneğin şu sayfada aşırı seviyesiz ve kişisel yorumlar yazmış olan, fanatik görüşlü "doğukan" adlı site yöneticisinin yorumları + puanlarla süslenirken, ona karşıt görüş yazan ama seviyeli takılan "arda" adlı kullanıcı "başka üyelere laf atmadan yazabilirdi" diye - puan almış.

http://wowturkey.com/...ewtopic.php?p=2286703#2286703

neden?

çünkü "arda"nin görüşü site yöneticilerinin ve birçok site kullanıcısının görüşünden farklı... tipik bir "wowturkey" tahammülsüzlüğünün ve aşırı taraflılığının sayısız örneğinden sadece birisi...

bir de hakikaten kafayı yemiş kişiler cirit atıyor bu sitede. (hessianmercenary, 05.07.2011)

her ayın 18'inde açılmayan ve sitenin açılmamasını "ekşi sözlük isimli fecaset yerinde yazılanlara bakılırsa" "planlı saldırı yani dos attack'a" bağlayan üyelere ev sahipliği yapan site. *

http://wowturkey.com/...wtopic.php?t=104862&start=160

(pleione, 19.02.2012)

şaka gibi bir ortam. ''burası demokratik bir forum değil'', ''yazdıklarınıza sitede yer vermek zorunda değiliz'' diyecek kadar burunları havada.

her türlü hükümet ve akp'li belediye çalışmalarını kayıtsız şartsız savunmayı şiar edinmiş sinir bozucu tipler bolca bulunur burada.

chp'nin toplumun tüm kesimlerine hitap etmediğini savunan bir admini vardır ki, kendisi bu tezini bir çok şehirde akp'nin birinci çıkması ile savunmaktadır. gerçekten şaka gibidir.

yazılanların okunması, hele cevap verilip münakaşaya girilmesi tavsiye edilmez. siniriniz bozuluyor zira.

sadece geniş fotoğraf arşivi için gerektiğinde ziyarete edilebilir, o kadar.

(soft, 29.03.2012)

bu aralar takip ediyorum da, bünyelerinde handecik rumuzlu bir üye var ki, sözlükte "trollüm ben "diyenleri cebinden çıkartıp geri sokan cinsinden. ayasofya ibadete açılmalı başlığında yaptığı "hagia sophianın tekrar kilise olduğu ve patriğin ayin yönettiği günler gelecek yakında, stampoli(istanbul) ortodoksların başkenti olacak tekrar, türklerin geçici misafirliği sona erecek. kentin asıl sahipleri gelecek." yorumuyla nirvanaya ulaşmış, sitedeki dincileri de doğal olarak kudurtmuştur.

aha linkini de vereyim, görün eğlenceyi:
http://wowturkey.com/...wtopic.php?t=53900&start=1560

bu da caps'imiz olsun:
http://i46.tinypic.com/walnuu.jpg

(delican, 30.05.2012)

korkunç derecede demokratik bir site.
öyle ki:
bazı kullanıcıların açtığı ve hatay akp milletvekili hacı bayram türkoğlu'nun polisi sıraya dizmesini eleştiren forumu, olayın ertesi günü ortadan kaybolmuştur. ilgili forumun başlığı, sitede arama yapınca çıkmaktadır:
(bkz: https://www.google.com.tr/...sitesearch=wowturkey.com)
ancak çıkan sonuca tıklayınca şu mesaj gelir:
(bkz: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2780086)

(hessianmercenary, 29.07.2012)

bir garip site. uzun zamandır girmedim, bugün ilk defa giriş yapmayı denediğimde "bir günlük uzaklaştırma cezası aldınız alıntı fotoğraf paylaştığınız için" cezası verdi. 1900'lü yıllara ait harput resimlerini zaman makinasına atlayıp back to the future tarzı resimleyip siteye upload edecek değilim ya. neyin kafasını yaşıyorsunuz kuzum siz?

ayrıca burç rumuzunda ilkokuldan yeni mezun olmuş bir moderasyonu vardır. bununla muhatap olana uçan spagetti canavarından sabır diliyorum.

(itwasbeautykilledthebeast, 20.08.2012)

 

 

Diğer wowturkey Yazıları

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-sitesinin-samsun-gavurlugu/12972517

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-com-un-samsun-hazimsizligi/12970607

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-sitesinden-kovuldum/12967758

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !