Embed

Samsun’un Gaileleri.

Pontuscular, PKK ve Wowturkey... Bu üç odağın bir arada zikredilme sebebi her birinin uğraşılarının merkezine özelde Samsun’u almalarıdır. Tabiri caizse sanki üçünün de ortak düşmanıdır Samsun.  Pontus meselesi herkesçe malum. PKK meselesi hiç kimsenin tasvip etmediği “yumruğun hesabı" olarak estirilen terör. Wowturkey meselesi de “taciz ve tecavüz” çamuru. Şimdi bunları ayrı ayrı mercek altına alalım.

 

a-)PONTUS GAİLESİ

Arkeolojik kazılardan ortaya çıkan sonuçlar göstermektedir ki tüm Anadolu’da olduğu gibi Karadeniz ve Samsun’un da ilk yerleşimcileri Türklerdir. Karşımıza çıkan Pontus sorunu ise ne Rum ne de Yunanlılarla ilgisi olan bir konu değildir. Eski Pers Krallarının soyundan geldiğine inanılan Kios Tiranının oğlu Mithridates Kristes’in  M.Ö. 301'de kurmuş olduğu Pontus Devleti bir  krallık olarak  Kapadokya Satraplığı denilen büyük bölgenin doğusunu kapsıyordu. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tarihteki Pontus Devletinin kurucuları Rum ya da Yunanlı değil Pers yani İran’lıdır.

 

Birinci Dünya Savaşı sonrasında ne hikmetse Türk ve Müslümanlarla birlikte iç içe, huzur içinde yaşayan Rumlar Amerika, Rusya ve Yunanistan  tarafından kışkırtılmaya başlanmış, kurdukları çetelerle Samsun ve çevresinde yaşayan halklara Türk-Rum-Ermeni ayırt etmeksizin saldırmışlar toplumun huzurunu bozmuşlardır. 1886 yılında açılan Merzifon Amerikan Koleji’nde çete elebeşıları yetiştirilirken, bölgenin ilk yerleşik sakinleri olmayan ve buralara sonradan gelip yerleşen Rum ve Ermeni nüfusunu artırmak için gemilerle Rusya’dan göçmenlerin Samsun ve havalisine taşındıklarını görüyoruz. Osmanlı Devleti gerek boğazların güvenliğini sağlamak, gerekse müttefiklerin çıkarma yapabileceği yerleri kontrol altında tutabilmek için Rumların iç kesimlere sevkine karar verir. Hain planlarının ortaya çıkması üzerine bölgede bulunanlara ek olarak göçmen olarak getirilen onca insan başta Yunanistan olmak üzere Amerika ve Rusya’ya göçmek zorunda kalmışlar, yerlerinden yurtlarından olmuşlardı. Babaannem;”Rumlarla hiç bir sorunumuz yoktu. Hatta çok iyi komşuluk ilişkilerimiz vardı. Ne olduğunu anlamadık, bize bile haber vermeden bir gecede koca köyü terk edip gittiler” diye anlatırdı.

 

Peki ne oldu da yıllardır birlikte sorunsuz yaşayan bu halk huzursuz edilip yurtlarından kaçırıldılar? Cevap:”Pontus Sevdası.” Kimdi bu halkın huzurunu kaçıran? Cevap: “Amerika, Rusya ve Yunanistan tarafından desteklenen Rum Çeteciler.” Peki Samsun ve Samsunlunun suçu neydi? Cevap: “Eli kanlı bu çetecilerle mücadele etmek.” 

 

b-)PKK GAİLESİ

Kürtlerle hiçbir ilgisi olmayan Karadeniz Bölgesine PKK 'nın sıçrama arzusu Yunanistan ve Ermenistan devletinin çıkarı ve desteği ile olmaktadır. Dün EOK ve ASALA gibi bugün de PKK'nın taşeron olarak kullanılması, Yunanistan ve Ermenistan'ın gizli veya açıktan desteklemesinin altında Yunanlılar için Pontus hayali, Ermeniler için SEVR'de kendilerine verilen Doğu Karadeniz toprakları yatar. Bu ayrı konu. Bizim asıl konumuz PKK’nın Samsun’a ve Samsunlulara karşı özel olarak başlattıkları  lanet olası saldırıları…

Giriş kısmında da belirttiğim gibi bir insana, hele hele Allah(cc)’ın özenerek halkettiği insan yüzüne vurulmasını, yumruk atılmasını asla tasvip etmiyorum ve nefretle kınıyorum. Zaten İsmail ÇELİK’in, kendisinden yaşça büyük olan birine yaptığı bu eylemini tasvip etmeyen Samsunlular da Bağımsız Milletvekilliği Adaylığında kendisine destek olmamıştır. İlçeler dahil Samsun ilinden aldığı oy sayısı 455 (dörtyüz ellibeş) adet olmuştur.

Hal böyleyken, yani Samsunlunun destek vermediği bir eylem nedeniyle Samsunlulara reva görülen Lâdik ilçemizle başlayıp devam eden haince saldırılar Samsun’un bir PKK Gailesidir. Başta Doğu ve Güneydoğu’da Kürt Halkı olmak üzere ülkemizin tümündeki insanların huzurunu kaçıran bu terörist eylemlerle  elbette hiç kimse bir yere varamayacaktır. Benim burada dikkat çekmek istediğim çetecilik yapanlar ancak kendilerine zarar verirler. Dünya, öldürdüğü insan sayısıyla övünecek kadar alçalan başka ne bir millet ne de insan kılığına girmiş mahlukat gördü. 30 yıldır bu ülkeye kan ve gözyaşından başka hiç bir şey veremeyenler, bundan sonra başka hiç bir şey veremezler. Rum ve Ermeni çeteciler gayri müslimdiler ve kurunun yanında yaş da yanar hesabı topluca ödediler suçlarının cezasını. Ama Kürtler öyle değil. Onlar Müslüman. Beşikteki bebekleri bile öldürecek kadar gözü dönmüş olanlar bu noktada yanılıyorlar. Çünkü, Kardeş kardeşe asla kıyamaz.

 

c-) WOWTURKEY GAİLESİ

Samsun ve Samsunluların başında şimdi de bir wowturkey gailesi dönüp durmaktadır. Maksadı Samsun'u karalamak, küçük düşürmek olan wowturkey sitesine göre Samsun’un bir taciz ve tecavüz sorunu varmış. Sormak isterim “Ey Wowturkey!.. Ülkenin taciz ve tecavüz sorunu sana mı kaldı? Böyle bir sorun varsa -ki sizin gibi düşkünleri(!) olduğu müddetçe var olacaktır- bu ülkede güvenlik güçleri var, savcılar var, hâkimler var… Onlar faillerini bulurlar cezalandırırlar. Ama sana ne oluyor da böylesine iğrenç bir konuyu Samsun bazına indirgeyip tartışmaya açıyorsun? Üstelik, Samsunlu üyelerin olarak sana “yapma-etme” ricasında bulunmamıza rağmen... Ama sen bizi dinlemedin, inat ettin ve bu “ahlaksız konuyu" tartışmakta direttin. Neydi seni bu kadar Samsun düşmanı yapan? Pontuscuların arkasında Yunanistan ve Ermenistan vardı. PKK'nın arkasında da yine bu iki güç var. Peki senin arkanda hangi güç var? Kime hizmet ediyorsun?

Bazılarımız, "alttarafı basit bir tartışma canım" diyebilir. Ama maalesef öyle değil. Konu PONTUS GAİLESİ kadar, PKK GAİLESİ kadar önemli. Çünkü bu ikisinde olduğu kadar WOWTURKEY GAİLESi’nin içinde de mide bulandıran unsurların olduğu bir gerçektir. Yoksa, ülkemizin bu güzide iliyle kimin ne alıp veremediği olabilir ki?  

Öncelikle Samsun, diğer  bütün illerimiz gibi inancına, namusuna, özgürlüğüne düşkün insanların memleketidir. Haksızlık karşısında susmazlar. Bu yönüyle millet düşmanlarının en büyük korkulu rüyasıdır madalyasız kent Samsun. İkincisi Samsun, bir "Atatürk şehri" dir. O burada doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yoldaki ilk adımını burada atmıştır. Ulusal Kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı, zafere giden yolu aydınlatan güneşin doğduğu kenttir. Samsun Osmanlı İmparatorluğu’nun yetiştirdiği ve Cumhuriyeti kuran 13 Paşa’dan gazi ünvanlı  tek Paşa Mustafa Kemal ATATÜRK ile özdeş bir kenttir. İşte bu yüce kişilik 3 gailecinin de sevmediği ortak isimdir. Özellikle wowturkey sitesinin “genelev isteği”nden sonra açığa vurduğu bu “Yahu her sıkıştığınızda neden atamızı dilinize doluyorsunuz? Rahat bırakın adamı yattığı yerde be!” ve “Atam yardima koş.... ” gibi sırtarışlarında ortaya çıkan rahatsızlıkları bunun açık ispatıdır.

 

Öte yandan ilk başlarda "milliyetçi ve muhafazakar" görüntüsünün ardından şimdilerde "değişen ve gelişen(!)" wowturkey sitesinin gerçek yüzü yukarıdaki fotoğraflarla da kanıtlanmıştır. Logosundaki millet olma şuurunu ifade eden "Ne Mutlu Türküm Diyene" ibaresi gitmiş, yerini Türk Milletinin örfüne, inancına mugayir "pornagrafik" görüntülü reklâmlar almıştır. İşte sen reklâm uğruna  "taciz ve tecavüz" gibi lanetli kelimeleri kullanırsan google da seni kullanır ve elaleme böyle rezil eder.

 

Bu ve buna benzer nedenlerden ötürü yukarıda saydığım bu üç güruh Samsun için birer gailedir.

  /Çetin KOŞAR

26 Eylül 2012

 

NOT: Gaile Nedir? 1. Sıkıntı, dert, keder, üzüntü. 2. Uğraştırıcı, pürüzlü iş, yük. 3. İstenmeyen durum, baş belası.

___________________

Diğer Wowturkey Yazıları

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-samsun-a-genelev-mi-istiyor/12979920

http://samsun02.blogcu.com/internet-geyikleri-ve-wowturkey-sitesi/12977836   

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-sitesinin-samsun-gavurlugu/12972517

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-com-un-samsun-hazimsizligi/12970607

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-sitesinden-kovuldum/12967758

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !