Embed

Wowturkey.com’un Samsun Hazımsızlığı

Ülkemizde internetin yaygınlaşmaya başladığı 2000’li yılların ortalarına doğru ben de bunun nimetlerinden yararlanmak üzere kolları sıvadım. Çalışma alanı olarak da ilimiz Samsun’un tarihi, kültürü ve folklorunu seçtim. Bu alanda derlediğim bütün çalışmaları kendi arşivimde saklamak yerine o sırada yeni yayına girmiş olan www.blogcu.com sitesinin ücretsiz hizmetiyle anında okuyucuyla buluşturdum. www.samsun01.blogcu.com ile başlayan Samsun arşivi samsun02, samsun03, samsun04, samsun05… diye sürüp giderken başta Fatih Süne bey, ardında Birol Kayserili bey olmak üzere wowturkey sitesinin Samsunlu üyelerinin ısrarı üzerine takriben bir yıl sonra ben de buraya yani wowturkey sitesine üye oldum.

Üyeliğimin akabinde gördüm ki Samsunlu arkadaşların bir sıkıntısı vardı;  “Samsun” adını sitenin ana sayfasına yazdırabilmek… Bir ilin ana sayfada yer alabilmesi için ileri sürülen şart ise sitede o il ile ilgili en az 65 adet başlık açılması idi. O gün 20-25 civarında olan başlık sayımızı kısa sürede 65 rakamına ulaştırdık. “Hedefi tutturduk, ödülü hakettik” diye sevinecektik ki  hemen önümüze ilk engel çıkarıldı ve dediler ki; “65 değil daha fazla 150 başlığınız olmalı.” Ulaşamayacağımızı düşünmüş olmalılar, biz bunu da aşarız deyip  yola devam ettik.

Anasayfa için önümüze konan bu şart da bizim için sorun değildi. Kollarımız zaten sıvalıydı. Bu hırsla koyulduğumuz yeni hedefe ulaşma mücadelemiz esnasında Samsun sayfaları hareketlenmişti. Aramıza yeni üyeler de katılmıştı. Bunlardan  birisi de o günlerde  bir Lösemi tedavisi gören  genç bir liseli kardeşimiz Sevgili Yavuzhan KARATAY idi. Bizim Samsun sevdamızın yanına bir de “hayata tutunmaya çalışan Yavuzhan kardeşimiz”  eklenince Samsun sayfaları bir renklendi bir coştu ki sormayın gitsin.

Bu hareketlilik site yönetimini rahatsız etmiş olmalı ki “site denetçisi” adı altında bir isimle yetkilendirilmiş diğer illerin üyeleri bu yetkilerini kullanarak Samsun sayfalarına saldırılara başladılar. Bir kaç başlığımızın kaybolduğunu farkettiğim anda hemen sitenin bir yedeğini aldım ve belli aralıklarla kontrole başladım. Bir hafta sonuydu. Bir gecede silinen Samsun başlığı sayısı 14 tane idi. Bu durumu derhal site yönetimine boş kalan linkleriyle birlikte bildirdim. Burç ACAR beyden aldığım cevap ise gayet manidar idi; “Site Denetçilerinin kararıdır. Ben müdahale edemem” olmuştu. Böylesine bir “ahlaksızlığa” tevessül eden ve site sahibinin bile müdahale edemediği bu site denetçilerine bu meşum eylemlerinin ne manaya geldiğini sormama bile gerek yoktu. Çünkü her şey ortada idi; Samsun Hazımsızlığı... wowturkey sitesindeki Samsun sayfaları bazılarının midesine oturmuş, onları fesada uğratmıştı!..

Bu önümüze konan ikinci hedefi de bütün engellemelere rağmen kısa sürede aşmak üzereydik ki yukarıdan yeni bir koşul daha Samsunluların önüne kazık gibi çakıldı. Site yönetimi ileri sürdüğü bu 150 başlık sayısı hedefini de gerçekleştiren Samsunlulara “Kuralı bozdum ve yeni bir kural koydum. Anasayfaya çıkabilmek için başlık sayısı kuralı yerine “okunma sayısı” kriterini koyuyorum. En az 1.500.000 (bir buçuk milyon) tıklama alan il ana sayfaya çıkar” demesin mi? E artık biz ne diyelim!... Mal da onun mülk de onun. Adam istediği kuralı koyar istemediği kuralı bozar. Cahiliyye dönemindeki gibi “kendi yapar putunu sonra oturur yer.” hesabı…  Eskilerin “Ahde Vefa” dedikleri  “verilen sözü” tutmak erdemli insanların işiydi. Cayanların, dönenlerin işi değildi.

Bu son durum karşısında Samsunlu üyeler olarak kısa bir bocalama dönemi geçirdik. Önce siteyi terk etmeyi düşündük. Zaten onların istediği de bu değil miydi? Bir de içerideki onca emeklerimiz... Samsunla ilgili yarım kalan tanıtım projelerimiz…. Tez zamanda kendimizi topladık ve “yılgınlık yok yola devam” dedik. Bundan itibaren hedefimizde Samsun sayfalarına daha fazla ziyaretçi çekmek vardı.

Bunun için kafamda bir kaç proje geliştirdim. Önce sitenin zirayetçi profilini incelemeye aldım. Gördüm ki öğle vaktine kadar ki zaman diliminde siteyi daha ziyade izleyiciler/sörfçüler geziniyor. Bu saatlerde yazılan mesajlar ana sayfadaki “son mesajlar” kutucuğunda uzun süre kalıyor ve tıklama alıyor. Bunun üzerine ben de siteye fotoğraf ve bilgileri sabah namazından sonra yatmayıp mesai saatine kadar yüklemeye başladım. Gün boyu ana sayfada kalan bu mesajlar Samsun sayfalarını hareketlendirdi. Elle yaptığım hesaplamalara göre bu yöntem daha ilk günlerde meyvesini vermeye başlamıştı.

Samsun sayfalarına ziyaretçi çekebilmek için kafamdaki ikinci proje ise sayfa sayılarımızı artırırken sadece il sınırları içinde kalmayıp bütün ilçelerimizi de bu görsel şölene katmak oldu. Bunun için her hafta sonu bir ilçemize gidip oraları fotoğraflayıp Samsun arşivimize kazandırmaya başladım. Siteye ziyaretçi kazandırmak için giriştiğimiz bu çalışmalarımız da kısa sürede etkisini göstermeye başladı. Bu etki bizleri adeta “kelebek etkisi” gibi bir birini tetikleyen sonuçlara  ulaştırdı. Wowturkey Samsun sayfalarında yeralan bilgi ve belgeler bilimsel kitaplara, ilçe kaymakamlıkları, Belediyeler ve çeşitli kurum ve kuruluşların hazırladığı tanıtıcı kitap ve büroşürlere kaynaklık etmeye başladı. Bu durum site yönetimini yine rahatsız etmiş olmalı ki bu defa başlık silmek yerine (çünkü takipteyim) “mesajları” silmeye, başlıkları “kilitlemeye”, gerekli gereksiz yere eksi puan vermeye başladılar. Hadi mesaj silmeyi anlarım da (Mal sahibi Mülk sahibi) kilitleme gerekçesi olarak yapılan açıklama ise “fazla sayıda mesaj” olması ipliklerini iyice pazara çıkaran bir açıklama olmuştu. Hani “çok mesaj, çok ziyaretçi” hedefi!... Tükürdüğünü yalamak bu olsa gerek. Yok yere verilen mesajları şikayet etme sildirme çabaları ayrı bir konu.

Uzatmayalım bir buçuk milyon tıklama hedefini de gerçekleştiren Samsun için ana sayfa yolları gözüktüğünü zannediyorduk ki site yönetimi; “Bu saatten sonra ana sayfayı değiştirmeyi düşünmüyoruz. Ana sayfamız bu haliyle kalacak. Bu kararımız kesin.” dediklerinde bütün hayallerimiz suya düşmüş olsa da bize de mesajlarımızdan aldığımız (+) puanlar ve fotoğraflardan aldığımız (wowpuan)lar fukara teselli olarak kaldı.

Aradan bir yıl geçmedi ki zamanında “Samsun Başlıklarını kemiren” bir  site denetçisi kardeşimizin başını çektiği ilimiz bir gece vakti “bir daha asla değiştirilemeyecek” olan ana sayfada yerini alıverdi. (O ilimizi kınamıyor aksine hakettiklerini düşünüyorum. Gerçekten özverili bir şekilde çalışan değerli  üyelerini saygıyla selamlıyorum.) Burada benim sorunum horlanan dışlanan Samsunum.

Ve bugün…

Sitedeki Samsun sayfaları, aramıza katılan yeni üyelerimizle fotoğraf ağırlıklı mesajlar  yerine “forum” tipi tartışma mesajlara yöneldi. Samsun’daki kamu ya da özel yatırım projeleri ve bunların inşa ve kuruluş aşamaları bu yeni üyelerimiz tarafından gündeme taşındı sayfalarımıza ayrı renk kattı. Bulvar AVM, Rönesans AVM, Lovelet AVM ve diğerleri tanıtılıp tartışılırken Samsun’un yaşadığı sel felaketi tüm dikkatleri Samsun’a çekmişken site yönetimini yeni bir allerjik kaşıntı aldı ve çok geçmeden kaşıyacak bir konu buldu. Samsun’un,  “Bulvar Gazeteciliğinden” öte geçemeyen yerli basınında işgüzarlık sonucu sürekli manşate taşınan taciz ve tecavüz haberleri akademisyenlerin de görüşleri doğrultusunda böyle çirkin bir şekilde haber yapılmaması kararının ardından, daha düne kadar bize köstek olan site yönetimi  “dünyayı kurtaran adam” misali bu konuda Samsun için bir başlık açtı. İşte şimdi midemiz bulanmıştı. Başlıklarımızı, mesajlarımızı ve fotoğraflarımızı sil, eksi puan vererek moralimizi boz ama bize bu hakareti yapma Ey! Wowturkey’in Amerika ve İngiltere görmüş modern yöneticisi deyip bu başlığı silmesini önerdiğimizde aldığımız cevap hummalı bir şekilde “hayır silmeyeceğim” olmuştu. Yazının sonunda linkini verdiğim sayfada tamamını yayınladığım mesajımın dakikasında silinmesi üzerine “ya başlık gider ya ben” dediğimde “O başlığı silmeyi düşünmüyorum, hele de "filanca istediğim yapılmazsa ben giderim" gibi şantajvari mesajlara hiç boyun eğemem kusura bakma.” cevabı ne tür bir kişilikle karşı karşıya olduğumu bana göstermiş oldu. Hem her konuyu tartışalım diyeceksin hem de tartışmadaki işine gelmeyen mesajları sileceksin… Hem müslüman mahallesinde salyangöz satacaksın hem de bu milletin dini ve kültürüne ters konuları Samsun bazında “arsızca” işleyeceksin… Tüm engellemelerinize rağmen sitenizin değirmenine yıllarca su taşımış bir üyenizi “tecavüz” konulu bir başlığa tercih edeceksiniz. İki kelime; “Yazıklar olsun!”

/Çetin KOŞAR

16 Eylül 2012

 

Konuyla İlgili Şu Yazıyı da Okuyunuz Lütfen:  

 Wowturkey Sitesinden Kovuldum

http://samsun02.blogcu.com/wowturkey-sitesinden-kovuldum/12967758

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !